Espoon Kirjansitojat tunnus

Espoon Kirjansitojat r.y. – Esbo Bokbindare r.f.

Kirjansidokset Pohjoismaista 2018

Nordiska bokband 2018 • Nordic bookbinding 2018

Osallistujat


Ilmoittautuneet

  Nimi Maa Kirja lähetetty takaisin  
1 Anna-Karin Oleschak Ruotsi 1.11.2019
2 Lisa Romaeus Bertelman Ruotsi 1.11.2019
3 Tarja Rajakangas Suomi 4.11.2019
4 Per-Anders Hübner Ruotsi 1.11.2019
6 Tomi Lappalainen Suomi 1.11.2019
7 Juhani Harviainen Suomi 4.11.2019
9 Ingeir Djuvik Norja 4.11.2019
11 Kerstin Axelsson Ruotsi 1.11.2019
12 Tarja Hyvärinen Suomi 4.11.2019
13 Hannele Wetzer Suomi 31.10.2019
14 Soili Kokkonen Suomi 4.11.2019
16 Ragnar Gylfi Einarsson Islanti 4.11.2019
17 Gudlaug Fridriksdottir Islanti 4.11.2019
18 Annika Baudry Ranska 4.11.2019
19 Erik Haagensen Norja 4.11.2019
20 Malene Lerager Tanska 27.8.2019
21 Mihiro Burman Ruotsi 1.11.2019
22 Lone Gertz Tanska 27.8.2019
23 Jette Vilstrup Tanska 27.8.2019
25 Maija Koitto Suomi 1.11.2019
26 Jan Fredrik Steine Norja 4.11.2019
27 Lisbeth Lund Tanska 27.8.2019
28 Oiva Harjunpää Suomi 31.10.2019
29 Tone Goborg Norja 4.11.2019
30 Hanne Jensen Tanska 27.8.2019
32 Martin Degn Pedersen Tanska 27.8.2019
33 Kaija Rantakari Suomi 4.11.2019
34 Sóleyg Kjærbæk Fär-Saaret 4.11.2019
35 Elina Lundahl Suomi 4.11.2019
36 Seppo Seppälä Suomi 31.10.2019
37 Inger Mønster Marker Tanska 27.8.2019
38 Hanna Munch Christensen Tanska 27.8.2019
39 Kristina Petersson Ruotsi 1.11.2019
40 Jiri Oliver Taleva Suomi 1.11.2019
42 Sven Seger Suomi 31.10.2019
43 Dalia Lopez Madrona Ruotsi 1.11.2019
44 Mira Ylönen Suomi 1.11.2019
45 Pii Topio Suomi 31.10.2019
46 Sari Randén Suomi 1.11.2019
48 Ditte Højgaard Nielsen Tanska 27.8.2019
49 Gert Hansen Tanska 27.8.2019
53 Hannah Morrisey Ruotsi 1.11.2019
54 Lisa Bothun Ruotsi 1.11.2019
55 Jorma Niemitalo Suomi 4.11.2019
57 Kristin Thora Gudbjartsdottir Islanti 4.11.2019
58 Lars Hedegaard Tanska 27.8.2019
60 Hanne O'rourke Irlanti 4.11.2019
63 Hannu Laine Suomi 31.10.2019
68 Eva M Eriksson Ruotsi 1.11.2019
69 Hrefna Arsalsdottir Islanti 4.11.2019
70 Hanne Mahler Tanska 27.8.2019

 






Kunniamaininnan saaneet

 

Hrefna Ársælsdóttir

Islanti
Guðmundur Einarsson: FJALLAMENN
Syvätaipeinen puolinahkainen sidos

Hrefna

 

 

Annika Baudry

Ruotsi
Harry Martinson: VAGNEN
Kokonahkainen sidos

Baudry

 

 

Mihiro Burman

Ruotsi
Junichiro Tanizaki: IN PRAISE OF SHADOWS
Japanilainen sidos (Nakatoji)

Burman

 


Ingeir Djuvik

Norja

Lars Jonsson: VINTERFUGLER
Kokonahkainen sidos

Djuvik

 

 

Ragnar Gylfi Einarsson

Islanti

H. F. Leiftur: SIGURDUR GUDMUNDSSON MÁLARI
Kokosidos harsolla

Einarsson

 

 

Erik Haagensen

Norja

Erik Haagensen: VINDUER
Neljännessidos

Haagensen

 


Gert Hansen

Tanska

Soeur Claire-Elisabeth, Bruno Rotival: RELIER. ART ET SPIRITUALITÉ

Kokonahkainen sidos

Hansen

 

 

Hanne Jensen

Tanska

Inger Christensen: ALFABET

Syvätaipeinen puolisidos

Jensen

 

 

Soili Kokkonen

Suomi

Soili Kokkonen: AIKA
Kaksoiskantinen koptisidos

Kokkonen

 

 

Hannu Laine

Suomi

Hannu Laine: MUISTOJA MINNEN MEMORIES
Kokonahkainen irtokansisidos

Laine

 

 

Dalia López Madrona

Ruotsi

Harry Martinson: CIKADA
Kokoranskalainen sidos

Madrona

 

 

Inger Mønster Marker

Tanska

Louis Jensen & Line Wegger Jensen: KONG KNAP OG BAMSENS FORSVUNDNE ØJE
Kokonahkainen sidos

Marker

 

 

Kaija Rantakari

Suomi

Olli-Pekka Tennilä: ONTTO HARMAA
Sewn boards -sidos

Rantakari

 

 



Valintaperusteet kunniamainintaan


— sidostyypin sopivuus kirjan aiheeseen
— sidonnan tekninen toteutus
— materiaalin valinta
— kannen koristelun graafinen olemus
— taiteellinen kokonaisvaikutelma