Espoon Kirjansitojat tunnus

Espoon Kirjansitojat r.y. – Esbo Bokbindare r.f.

Kirjansidokset Pohjoismaista 2018

Nordiska bokband 2018 • Nordic bookbinding 2018

Osallistujat


Ilmoittautuneet

 

Nimi

Maa

Kirja vastaanotettu

 

1

Anna-Karin Oleschak

Ruotsi

X

2

Lisa Romaeus Bertelman

Ruotsi

X

3

Tarja Rajakangas

Suomi

X

4

Per-Anders Hübner

Ruotsi

X

5

Klara Kölqvist

Tanska

 

6

Tomi Lappalainen

Suomi

X

7

Juhani Harviainen

Suomi

X

8

Claudia Wegmann

Suomi

 

9

Ingeir Djuvik

Norja

X

10

Terhi Hursti

Suomi

 

11

Kerstin Axelsson

Ruotsi

X

12

Tarja Hyvärinen

Suomi

X

13

Hannele Wetzer

Suomi

X

14

Soili Kokkonen

Suomi

X

15

Kristina Enhörning

Ruotsi

 

16

Ragnar Gylfi Einarsson

Islanti

X

17

Gudlaug Fridriksdottir

Islanti

X

18

Annika Baudry

Ruotsi

X

19

Erik Haagensen

Norja

X

20

Malene Lerager

Tanska

X

21

Mihiro Burman

Ruotsi

X

22

Lone Gertz

Tanska

X

23

Jette Vilstrup

Tanska

X

24

Páll Halldórsson

Islanti

 

25

Maija Koitto

Suomi

X

26

Jan Fredrik Steine

Norja

X

27

Lisbeth Lund

Tanska

X

28

Oiva Harjunpää

Suomi

X

29

Tone Goborg

Norja

X

30

Hanne Jensen

Tanska

X

31

Tuula Kähkönen

Suomi

 

32

Martin Degn Pedersen

Tanska

X

33

Kaija Rantakari

Suomi

X

34

Sóleyg Kjærbæk

Fär-Saaret

X

35

Elina Lundahl

Suomi

X

36

Seppo Seppälä

Suomi

X

37

Inger Mønster Marker

Tanska

X

38

Hanna Munch Christensen

Tanska

X

39

Kristina Petersson

Ruotsi

X

40

Jiri Oliver Taleva

Suomi

X

41

Hedvig Seger

Suomi

 

42

Sven Seger

Suomi

X

43

Dalia Lopez Madrona

Ruotsi

X

44

Mira Ylönen

Suomi

X

45

Pii Topio

Suomi

X

46

Sari Randén

Suomi

X

47

Per Wahlsten

Ruotsi

 

48

Ditte Højgaard Nielsen

Tanska

X

49

Gert Hansen

Tanska

X

50

Anne Arneberg

Tanska

 

51

Sabine Dahl

Ruotsi

 

52

Katja Lorenz Winkes

Ruotsi

 

53

Hannah Morrisey

Ruotsi

X

54

Lisa Bothun

Ruotsi

X

55

Jorma Niemitalo

Suomi

X

56

Hildur Jonsdottir

Islanti

 

57

Kristin Thora Gudbjartsdottir

Islanti

X

58

Lars Hedegaard

Tanska

X

59

Ruhi Tyson

Ruotsi

 

60

Hanne O'rourke

Tanska

X

61

Odd Gimle

Ruotsi

 

62

Stefán Jón Sigurðsson

Islanti

 

63

Hannu Laine

Suomi

X

64

Birna Geirfinnsdóttir

Islanti

 

65

Mette Humle Jørgensen

Tanska

 

66

Marianne Lund Petersen

Tanska

 

67

Ditte Duus

Tanska

 

68

Eva M Eriksson

Ruotsi

X

69

Hrefna Arsalsdottir

Islanti

X

70

Hanne Mahler

Tanska

X

71

Maarit Salonen

Suomi

 

 





Kunniamaininnan saaneet

 

Hrefna Ársælsdóttir

Islanti
Guðmundur Einarsson: FJALLAMENN
Syvätaipeinen puolinahkainen sidos

Hrefna

 

 

Annika Baudry

Ruotsi
Harry Martinson: VAGNEN
Kokonahkainen sidos

Baudry

 

 

Mihiro Burman

Ruotsi
Junichiro Tanizaki: IN PRAISE OF SHADOWS
Japanilainen sidos (Nakatoji)

Burman

 


Ingeir Djuvik

Norja

Lars Jonsson: VINTERFUGLER
Kokonahkainen sidos

Djuvik

 

 

Ragnar Gylfi Einarsson

Islanti

H. F. Leiftur: SIGURDUR GUDMUNDSSON MÁLARI
Kokosidos harsolla

Einarsson

 

 

Erik Haagensen

Norja

Erik Haagensen: VINDUER
Neljännessidos

Haagensen

 


Gert Hansen

Tanska

Soeur Claire-Elisabeth, Bruno Rotival: RELIER. ART ET SPIRITUALITÉ

Kokonahkainen sidos

Hansen

 

 

Hanne Jensen

Tanska

Inger Christensen: ALFABET

Syvätaipeinen puolisidos

Jensen

 

 

Soili Kokkonen

Suomi

Soili Kokkonen: AIKA
Kaksoiskantinen koptisidos

Kokkonen

 

 

Hannu Laine

Suomi

Hannu Laine: MUISTOJA MINNEN MEMORIES
Kokonahkainen irtokansisidos

Laine

 

 

Dalia López Madrona

Ruotsi

Harry Martinson: CIKADA
Kokoranskalainen sidos

Madrona

 

 

Inger Mønster Marker

Tanska

Louis Jensen & Line Wegger Jensen: KONG KNAP OG BAMSENS FORSVUNDNE ØJE
Kokonahkainen sidos

Marker

 

 

Kaija Rantakari

Suomi

Olli-Pekka Tennilä: ONTTO HARMAA
Sewn boards -sidos

Rantakari

 

 



Valintaperusteet kunniamainintaan


— sidostyypin sopivuus kirjan aiheeseen
— sidonnan tekninen toteutus
— materiaalin valinta
— kannen koristelun graafinen olemus
— taiteellinen kokonaisvaikutelma